Съветът даде окончателното си одобрение на директивата за докладване на корпоративната устойчивост (CSRD).
- май 24, 2012
- Posted by: FintechGrow
- Category: Uncategorized @bg
Това означава, че от компаниите скоро ще се изисква да публикуват подробна информация по въпросите на устойчивостта. Това ще увеличи отчетността на компанията, ще предотврати различни стандарти за устойчивост и ще улесни прехода към устойчива икономика.
От практическа гледна точка компаниите ще трябва да докладват за това как техният бизнес модел влияе върху устойчивостта им и как външните фактори за устойчивост (като изменение на климата или проблеми с човешките права) влияят върху дейността им. Това ще подготви инвеститорите и другите заинтересовани страни по-добре за вземане на информирани решения по въпроси, свързани с устойчивостта.
CSRD укрепва съществуващите правила за нефинансово отчитане, въведени в Счетоводната директива с Директивата за нефинансово отчитане (NFRD) от 2014 г., които вече не са съобразени с прехода на ЕС към устойчива икономика.
Нови правила за отчитане на фирмите
CSRD въвежда по-подробни изисквания за докладване и гарантира, че големите компании и регистрираните МСП са задължени да докладват по въпроси, свързани с устойчивостта, като права на околната среда, социални права, човешки права и фактори на управление.
Новите правила за отчитане на устойчивостта ще се прилагат за всички големи компании и за всички компании, регистрирани на регулирани пазари, с изключение на регистрираните микропредприятия. Тези компании също са отговорни за оценката на информацията, приложима за техните дъщерни дружества.
Правилата се прилагат и за регистрирани МСП, като се вземат предвид техните специфични характеристики. По време на преходен период ще бъде възможно да се откажат от МСП, регистрирани на борсата, което ги освобождава от прилагането на директивата до 2028 г.
За неевропейските компании изискването за предоставяне на доклад за устойчивост се прилага за всички компании, генериращи нетен оборот от 150 милиона евро в ЕС и които имат поне едно дъщерно дружество или клон в ЕС, надхвърлящи определени прагове. Тези компании трябва да предоставят доклад за тяхното въздействие върху околната среда, обществото и управлението (ESG), както е определено в настоящата директива.
Европейската консултативна група за финансово отчитане (EFRAG) ще отговаря за разработването на проекти на европейски стандарти. Европейската комисия ще приеме окончателната версия на стандартите като делегиран акт след консултации със страните членки на ЕС и редица европейски органи.